Manufacturer of a wide range of products which include hot air drying machine, uv curing machine for ppe kit, uv dryer for ppe kit & face masks, uv disinfection tunnel, uv combo dryer with ir & hot air system and uv dryer for screen printing.
₹ 135000 / Piece Get Latest Price
| Air Flow | 1000 m³/hr |
| Heater Power | 3 kW |
| Max Temperature | 300°C |
| Voltage | 380V |
| Automation Grade | Automatic |
| Application | Chemical |
| Material | Mild Steel |
| Power Supply | 440 V AC |
| Brand | Ensure |
| Usage/Application | Industrial |
| Country of Origin | Made in India |
| Frequency | 50/60 Hz |
₹ 160000 / Piece Get Latest Price
| Usage/Application | Printing |
| Country of Origin | Made in India |
| Material | MS |
| Voltage | 220 V |
| Brand | Ensure |
| Phase | Single Phase |
| Finish | Polished |
| Power Source | Electric |
₹ 179000 / Piece Get Latest Price
| Usage/Application | Industrial |
| Country of Origin | Made in India |
| Material | MS |
| Voltage | 220 V |
| Frequency | 50-60 Hz |
| Power Source | Electric |
| Finish | Polished |
UV Dryer For PPE Kit & Face Masks - Being a noteworthy enterprise of this industry, we are offering a wide spectrum of UV Dryer For PPE Kit & Face Masks to our valuable clients spanning all over the nation. We are prominent Manufacturer, Exporter and Supplier of UV Curing System. We are offering UV Curing System that involves a cross chemical reaction. This reaction takes place when UV varnish on ink is applied to object and gets cured immediately when it passes under UV light. Being user-friendly in nature, our UV Curing System is ideal to be used in all types of coating processes such as sheet fed offset, letterpress, flexo-gravure and varnishing or roller coating. Our UV Curing System is suitable for Wood, Metal, Glass, PVC profiles and Electronic circuit boards.
Salient Features:
₹ 150000 / Piece Get Latest Price
| Power Source | Electric |
| Country of Origin | Made in India |
| Usage/Application | Industrial |
| Material | MS |
| Voltage | 220 V |
| Frequency | 50-60 Hz |
| Finish | Polished |
₹ 225000 / Piece Get Latest Price
| Brand | Ensure |
| Material | Stainless Steel |
| Power Source | Electric |
| Voltage | 380 V |
| Country of Origin | Made in India |
| Automatic Grade | Semi-Automatic |
| Finish | Polished |
₹ 140000 / Piece Get Latest Price
| Material | Mild Steel |
| Brand | Ensure |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Power Source | Electric |
| Voltage | 380V |
| Country of Origin | Made in India |
| Application | Industrial |
| Finish | Polished |
Additional Information:
₹ 160000 / Piece Get Latest Price
| Material | Stainless Steel |
| Brand | Ensure |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Power Source | Electric |
| Voltage | 380 V |
| Finish | Polished |
Outfitted with a modern infrastructure, we are the most prominent manufacturer, exporter and supplier of a wide array of UV Dryer. This system is ideal one to be used in all types of coating processes such as sheet fed offset, letterpress, flexo-gravure and varnishing or roller coating. It is also suitable for wood, metal, glass, PVC profiles, and electronic circuit boards. Our offered system is strictly checked and passed by our quality controllers only is found defect free from all parameters.
Features:
MANSHA KAMAL
S K Ensure Industry
Dabua Pali Road Faridabad, 1st Floor Plot No. 15/5 Gali No.1 Bajri Ind. Area, Ram Singh Road, Bajri, Industrial Area, Yuva Industry
Faridabad - 121001, Haryana, India