We are a leading Manufacturer of big size board coating machine, digital photo uv coating and curing machine, uv curing machine, uv curing system with 3 uv and ir lamps, led uv system and compact uv curing system from Faridabad, India.
₹ 240000 / Piece Get Latest Price
| Material | Stainless Steel |
| Machine Structure | 50/60 Hz |
| Voltage | 380 V |
| Brand | Ensure |
| Automation Grade | Automatic |
| Capacity | 1200 piece per hr |
| Printing Speed | 15000-2000 per hour |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 130000 / Piece Get Latest Price
| Material | Stainless Steel |
| Voltage | 380 V |
| Capacity | 1500 impression per hour |
| Power Source | Electric |
| Country of Origin | Made in India |
| Minimum Order Quantity | 1 Unit |
| Brand/Make | Ensure |
we are offering a wide spectrum of Digital Photo UV Coating and Curing Machine to our esteemed clients. These UV coating and curing machines are appreciated in domestic markets for their excellent quality and other such salient features that stands our range far ahead in the competitive market scenario. Our products are available in variegated sizes 12”, 18”, 24” and other such specifications in order to satisfy ever-evolving needs of our clients.
Features:
Dimensional accuracy
High functionality
Excellent strength
Additional Information:
₹ 152000 / Piece Get Latest Price
| Usage/Application | Industrial |
| Country of Origin | Made in India |
| Minimum Order Quantity | 1 Unit |
| Brand | Ensure |
| Voltage | 380 V |
| Capacity | 1200 SPH |
| Machine Type | Semi Automatic |
Additional Information:
₹ 220000 / Piece Get Latest Price
| Usage/Application | Industrial |
| Printing Technology | Uv Inkjet |
| Ink Type | Uv Ink |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand/Make | Ensure |
| Coating Capacity | 2000 to 8000/h |
| Maximum Curing Width | 26" |
We manufacture UV Curing System With 3 UV And IR Lamps in different configuration according to customer requirements in sizes of 12, 20, 25, 30, 32, 36, 40 . These offered system is highly demanded in the market as this is examined on set industry standards to eradicate all the flaws. Our product range is appreciated for its salient attributes like smooth operation, strong construction, perfect finish and durability.
Specifications:
Additional Information:
₹ 140000 / Piece Get Latest Price
| Usage/Application | Industrial |
| Printing Technology | Uv Inkjet |
| Ink Type | UV Inks |
| Country of Origin | Made in India |
| Minimum Order Quantity | 1 Unit |
| Brand/Make | Ensure |
| Voltage | 240 V |
| Frequency | 50/60 Hz |
Additional Information:
₹ 88000 / Piece Get Latest Price
| Usage/Application | Glass |
| Printing Technology | Uv Inkjet |
| Country of Origin | Made in India |
| Minimum Order Quantity | 1 Unit |
| Brand/Make | Ensure |
| Capacity | 1500 to 10000 per hour |
| Voltage | 380 V |
| Frequency | 50/60 Hz |
Additional Information:
₹ 125000 / Piece Get Latest Price
| Voltage | 3 kg v |
| Brand | Ensure |
| Capacity | 4000 - 6000 per/hr |
| Phase | 3 phase |
| Power Source | Electric |
| Printing Speed | 4000 - 6000 per/hr |
MANSHA KAMAL
S K Ensure Industry
Dabua Pali Road Faridabad, 1st Floor Plot No. 15/5 Gali No.1 Bajri Ind. Area, Ram Singh Road, Bajri, Industrial Area, Yuva Industry
Faridabad - 121001, Haryana, India