Leading Manufacturer of ribbon dori screen printing machine, dori printing machine, flat dori printing machine, round ribbon printing machine, double bed sublimation lanyard machine and dori lanyard screen printing machine from Faridabad.
₹ 360000 / Piece Get Latest Price
| Machine Type | Automatic |
| Brand | SK Ensure Machinery |
| Resolution | 2400 |
| Usage/Application | Printing on fabric |
| Weight | 200 kg |
| Country of Origin | Made in India |
| Model Name/Number | EM RPM |
| Finish | Polished |
| Number Of Stations | Single |
| Object To Be Printed | Fabric |
| Is It CE Certified | Ce Certified |
| Power Consumption | 220 V |
₹ 360000 / Piece Get Latest Price
| Model/Type | EM RPM |
| Printing Machine Type | Screen Ribbon |
| Brand | Ensure |
| Power Source | Electric |
| Weight | 220 |
| Country of Origin | Made in India |
| Fabric Type | Cotton |
₹ 360000 / Piece Get Latest Price
| Country of Origin | Made in India |
| Fabric Type | Cotton |
| Model/Type | EM RPM |
| Printing Machine Type | Screen Ribbon |
| Brand | Ensure |
| Automation Grade | Automatic |
| Power Source | Electric |
₹ 360000 / Piece Get Latest Price
| Finish | Polished |
| Model/Type | EM RPM |
| Usage/Application | Industrial |
| Brand/Make | Ensure |
| Machine Type | Round Ribbon Printing Machine |
| Power Source | Electric |
₹ 160000 / Piece Get Latest Price
| Machine Type | Semi Automatic |
| Model/Type | EM RPM |
| Printing Machine Type | Heat Press |
| Brand | Ensure |
| Power Source | Electric |
| Usage/Application | Industrial |
| Weight | 220 |
| Country of Origin | Made in India |
|
Model |
Size |
Power |
Temp |
Weight |
|
EM-1040ASL |
10X40 Inch |
3000W/hr,/230V |
220 °C |
90 Kgs |
|
EM-1340ASL |
13X40 Inch |
3500W/hr,/230V |
220 °C |
95 Kgs |
|
EM-1540ASL |
15X40 Inch |
4000W/hr,/230V |
220 °C |
110 Kgs |
|
EM-1840ASL |
18x40 Inch |
5000W/hr,/230V |
220 °C |
150 Kgs |
|
EM-2643ASL |
26x43 Inch |
7500W/hr,/230V |
220 °C |
185 Kgs |
₹ 360000 / Piece Get Latest Price
| Model/Type | EM RPM |
| Printing Machine Type | Screen Ribbon |
| Brand | Ensure |
| Automation Grade | Automatic |
| Power Source | Electric |
| Fabric Type | Cotton |
₹ 320000 / Piece Get Latest Price
| Model/Type | EM RPM |
| Printing Machine Type | Screen Ribbon |
| Brand | Ensure |
| Weight | 220 |
| Country of Origin | Made in India |
| Fabric Type | Cotton |
| Finish | Polished |
₹ 68000 / Piece Get Latest Price
| Model/Type | Sublimation Lanyard Printing Machine |
| Printing Machine Type | Lanyard |
| Brand/Make | SK ENSURE MACHINERY |
| Temperature Range | 220 DegreeC |
| Weight | 65 Kgs |
| Country of Origin | Made in India |
| Finish | Polished |
We are prominent Manufacturer, Exporter and Supplier of Manual Sublimation Printing Machine . We are offering Manual Sublimation Printing Machine that involves a cross chemical reaction.
|
Model |
Size |
Power |
Temp |
Weight |
|
EM-1040ASL |
10X40 Inch |
|
220 °C |
65 Kgs |
|
EM-1340ASL |
13X40 Inch |
|
220 °C |
75 Kgs |
|
EM-1540ASL |
15X40 Inch |
|
220 °C |
80 Kgs |
₹ 105000 / Piece Get Latest Price
| Model/Type | Sublimation Lanyard Printing Machine |
| Printing Machine Type | Lanyard |
| Brand/Make | SK ENSURE MACHINERY |
| Temperature Range | 220 DegreeC |
| Voltage | 3000W/hr,/230V |
| Weight | 90 Kgs |
| Country of Origin | Made in India |
|
Model |
Size |
Power |
Temp |
Weight |
|
EM-1040ASL |
10X40 Inch |
3000W/hr,/230V |
220 °C |
90 Kgs |
|
EM-1340ASL |
13X40 Inch |
3500W/hr,/230V |
220 °C |
95 Kgs |
|
EM-1540ASL |
15X40 Inch |
4000W/hr,/230V |
220 °C |
110 Kgs |
|
EM-1840ASL |
18x40 Inch |
5000W/hr,/230V |
220 °C |
150 Kgs |
|
EM-2643ASL |
26x43 Inch |
7500W/hr,/230V |
220 °C |
185 Kgs |
₹ 150000 / Piece Get Latest Price
| Model/Type | Supar Print |
| Printing Machine Type | Lanyard |
| Brand/Make | SK Ensure Machinery Pvt Ltd |
| Speed | 1200 imp/hr. |
| Country of Origin | Made in India |
| Sheet Size | 15x20 |
| Float Conveyor Dryer | 20.5" |
| FLOOD COATER | 20.5" |
| Max Print Area | 15"x20",18"x24",20"x30",24"x36",30"x40",24"x72",48"x96" |
| Operating Speed | 1200 imp/hr |
| Packaging Type | Wooden |
|
Model |
Size |
Power |
Temp |
Weight |
|
EM-1040ASL |
10X40 Inch |
3KW/ 230V |
220 °C |
150 Kgs |
|
EM-1340ASL |
13X40 Inch |
3.5KW/ 230V |
220 °C |
170 Kgs |
|
EM-1540ASL |
15X40 Inch |
3.5KW/ 230V |
220 °C |
200 Kgs |
|
EM-1840ASL |
18x40 Inch |
5KW/ 230V |
220 °C |
220 Kgs |
₹ 230000 / Piece Get Latest Price
| Usage/Application | Industrial |
| Color Printing | Yes |
| Capacity | 2000 impression per hour |
| Material | Stainless Steel |
| Automatic Grade | Semi-Automatic |
| Brand | Ensure |
₹ 315000 / Piece Get Latest Price
| Object To Be Printed | T Shirt |
| Model/Type | Supar Print |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Brand/Make | SK Ensure Machinery Pvt Ltd |
| Power | 1 Hp,Single Phase |
| Sheet Size | 15x20 |
| Color Printing | Milti colour |
| Operating Speed | 1200 imp/hr |
MANSHA KAMAL
S K Ensure Industry
Dabua Pali Road Faridabad, 1st Floor Plot No. 15/5 Gali No.1 Bajri Ind. Area, Ram Singh Road, Bajri, Industrial Area, Yuva Industry
Faridabad - 121001, Haryana, India