Leading Manufacturer of uv curing machine for printing sheets, uv coating and curing machines, pvc profile uv coating & curing machine, pvc profile uv coating and curing machine, tiles coating & curing machine and plywood uv coating machine from Faridabad.
₹ 290000 / Piece Get Latest Price
| Usage/Application | Printing |
| Printing Technology | Uv Inkjet |
| Printing Speed | 15 meter per minute. |
| Country of Origin | Made in India |
| Model/Type | UV30 |
| Brand/Make | Ensure |
| Finish | Polished |
Features:
₹ 220000 / Piece Get Latest Price
| Usage/Application | Industrial |
| Printing Technology | Uv Inkjet |
| Printing Speed | 15 mtrs. per minute |
| Country of Origin | Made in India |
| Model/Type | EE-UVC |
| Brand/Make | Ensure |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Automation Grade | Automatic |
| Voltage | 380V |
Features:
₹ 230000 / Piece Get Latest Price
| Usage/Application | Industrial |
| Printing Technology | Uv Inkjet |
| Ink Type | Uv Ink |
| Country of Origin | Made in India |
| Model/Type | EM MAGNUS 4C |
| Coating Capacity | 2000 to 8000/h |
| Brand | Ensure |
| Maximum Curing Width | 26" |
₹ 230000 / Piece Get Latest Price
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | Ensure |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Capacity | 1400 SPH |
| Voltage | 380 V |
| Finish | Polished |
| Packaging Type | Box |
₹ 240000 / Piece Get Latest Price
| Usage/Application | Printing |
| Printing Technology | Uv Inkjet |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand/Make | Ensure |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Voltage | 380V |
| Automation Grade | Automatic |
₹ 185000 / Piece Get Latest Price
| Material | Stainless Steel |
| Voltage | 380 V |
| Brand | Ensure |
| Capacity | 1500 impression per hour |
| Power Source | Electric |
| Usage/Application | Industrial |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 190000 / Piece Get Latest Price
| Material | Mild Steel |
| Voltage | 380 V |
| Brand | Ensure |
| Automation Grade | Automatic |
| Capacity | 2000 to 5000 sph |
| Usage/Application | Industrial |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
₹ 290000 / Piece Get Latest Price
| Material | MS |
| Voltage | 380 V |
| Brand | Ensure |
| Power Source | Electric |
| Usage/Application | Industrial |
| Country of Origin | Made in India |
| Frequency | 50/60 Hz |
₹ 190000 / Piece Get Latest Price
| Material | Stainless Steel |
| Voltage | 380 V |
| Brand | Ensure |
| Automation Grade | Automatic |
| Capacity | 2000 Piece per hr |
| Usage/Application | Industrial |
| Country of Origin | Made in India |
| Minimum Order Quantity | 1 Unit |
Highly acknowledged for its quality, our company is offering an all-encompassing range of Photo UV Coating Machine. These UV coating and curing machines are appreciated in domestic markets for their excellent quality and other such salient features that stands our range far ahead in the competitive market scenario. Our products are available in variegated sizes 12”, 18”, 24” and other such specifications in order to satisfy ever-evolving needs of our clients.
Features:
Dimensional accuracy
High functionality
Excellent strength
Additional Information:
₹ 330000 / Piece Get Latest Price
| Usage/Application | Indudtrial |
| Printing Technology | Uv Inkjet |
| Printing Speed | 3000 Piece per hr |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand/Make | Ensure |
| Voltage | 380 V |
| Frequency | 50 Hz |
Being a noteworthy enterprise of this industry, we are offering a wide spectrum of Duplex Board UV Coating And Curing Machine to our valuable clients spanning all over the nation. We are prominent Manufacturer, Exporter and Supplier of UV Curing System. We are offering UV Curing System that involves a cross chemical reaction. This reaction takes place when UV varnish on ink is applied to object and gets cured immediately when it passes under UV light. Being user-friendly in nature, our UV Curing System is ideal to be used in all types of coating processes such as sheet fed offset, letterpress, flexo-gravure and varnishing or roller coating. Our UV Curing System is suitable for Wood, Metal, Glass, PVC profiles and Electronic circuit boards.
Salient Features :
Availability : Available from 6" to 50" and wattage from 200 to 500 W/inch with option of 1,2,3 lamps in one machine
₹ 130000 / Piece Get Latest Price
| Material | Mild Steel |
| Voltage | 220 V |
| Brand | Ensure |
| Automation Grade | Automatic |
| Capacity | 2000 to 5000 SPH |
| Dimensions | 6750 x 2140 x 1680 mm |
| Country of Origin | Made in India |
| Minimum Order Quantity | 1 |
Additional Information:
₹ 150000 / Piece Get Latest Price
| Material | Metal Alloy |
| Voltage | 380 V |
| Brand | Ensure |
| Automation Grade | Automatic |
| Capacity | 2000 to 5000 sph |
| Phase | Single Phase |
| Power Source | Electric |
| Usage/Application | Industrial |
| Country of Origin | Made in India |
| Surface Finishing | Powder Coated |
Additional Information:
₹ 190000 / Piece Get Latest Price
| Usage/Application | Industrial |
| Printing Technology | Uv Inkjet |
| Printing Speed | 1500 Piece per hr |
| Country of Origin | Made in India |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Model/Type | EM MAGNUS 4C |
| Brand/Make | Ensure |
| Voltage | 380 V |
Additional Information:
₹ 140000 / Piece Get Latest Price
| Usage/Application | Printing |
| Country of Origin | Made in India |
| Minimum Order Quantity | 1 Unit |
| Brand/Make | Ensure |
| Voltage | 220 V |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Power Source | Electric |
| Model Number | EE-UVCC |
Additional Information:
₹ 230000 / Piece Get Latest Price
| Usage/Application | Industrial |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | Ensure |
| Material | Stainless Steel |
| Voltage | 380 V |
| Automation Grade | Automatic |
| Capacity | 2000 piece per hr |
we are offering a wide spectrum of Digital Photo Printing Sheet Coating and Curing Machine to our esteemed clients. These UV coating and curing machines are appreciated in domestic markets for their excellent quality and other such salient features that stands our range far ahead in the competitive market scenario. Our products are available in variegated sizes 12”, 18”, 24” and other such specifications in order to satisfy ever-evolving needs of our clients.
Features:
Dimensional accuracy
High functionality
Excellent strength
₹ 220000 / Piece Get Latest Price
| Material | Stainless Steel |
| Voltage | 380 V |
| Brand | Ensure |
| Capacity | 6000 SPH |
| Power Source | Electric |
| Usage/Application | Industrial |
| Country of Origin | Made in India |
| Model Number | EE-FAUV |
Features :
Sizes Available : 15" x 20", 20" x 30", 24" x 36" and 28" x 40".
₹ 150000 / Piece Get Latest Price
| Material | Stainless Steel |
| Voltage | 380 V |
| Brand | Ensure |
| Capacity | 1200 SPH |
| Usage/Application | Industrial |
| Country of Origin | Made in India |
| Finish | Polished |
₹ 230000 / Piece Get Latest Price
| Voltage | 220 V |
| Brand | Ensure |
| Power Source | Electric |
| Usage/Application | Printing |
| Country of Origin | Made in India |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Model Number | EE-UVCC |
| Finish | Polished |
₹ 240000 / Piece Get Latest Price
| Material | Stainless Steel |
| Voltage | 380 V |
| Brand | Ensure |
| Capacity | 1400 SPH |
| Usage/Application | Industrial |
| Country of Origin | Made in India |
| Finish | Polished |
₹ 120000 / Piece Get Latest Price
| Material | Stainless Steel |
| Voltage | 380 V |
| Brand | Ensure |
| Capacity | 1500 SPH |
| Usage/Application | Industrial |
| Country of Origin | Made in India |
| Finish | Polished |
₹ 128000 / Piece Get Latest Price
| Capacity(Sheet/Hour) | 900 - 1200 pcs/hr |
| Country of Origin | Made in India |
| Minimum Order Quantity | 1 Unit |
| Object To Be Printed | Container |
| Usage/Application | Printing Industry |
| Brand/Make | Ensure |
| Voltage | 240 V |
| Automatic Grade | Semi-Automatic |
| Model Number | EE-RS100-ECO |
₹ 12500 / Piece Get Latest Price
| Brand | Ensure |
| Country of Origin | Made in India |
| Lighting Type | LED |
| P Rating | IP54 |
| Base Type | E27,B22 |
| Shape | Flat Top,Round |
| Packaging Type | Box |
| Finish | Polished |
₹ 230000 / Piece Get Latest Price
| Material | Mild Steel |
| Brand | lEnsure |
| Automation Grade | Automatic |
| Power Source | Electric |
| Usage/Application | Printing Industry |
| Country of Origin | Made in India |
| Finish | Polished |
₹ 150000 / Piece Get Latest Price
| Machine Structure | Mild Steel |
| Brand | Ensure |
| Driven Type | Electric |
| Phase | Three Phase |
| Surface Finishing | Polished |
| Usage/Application | Printing Industry |
| Country of Origin | Made in India |
| Speed | 1000 SPH |
Additional Information:
₹ 226000 / Piece Get Latest Price
| Material | MS |
| Brand | Ensure |
| Usage/Application | Printing |
| Voltage | Voltage 380 V |
| Country of Origin | Made in India |
| Printing Technology | Uv Inkjet |
| Brand/Make | Ensure |
| Printing Speed | 1500 Piece per hr |
Additional Information:
₹ 260000 / Piece Get Latest Price
| Material | Stainless Steel |
| Voltage | 380 V |
| Brand | Ensure |
| Capacity | 2000 Piece per hr |
| Country of Origin | Made in India |
| Packaging Type | Box |
| Finish | Polished |
MANSHA KAMAL
S K Ensure Industry
Dabua Pali Road Faridabad, 1st Floor Plot No. 15/5 Gali No.1 Bajri Ind. Area, Ram Singh Road, Bajri, Industrial Area, Yuva Industry
Faridabad - 121001, Haryana, India