Our product range includes a wide range of semi auto nailpolish bottle printing machine, semi auto round screen printing machine, manual round bucket printing machine, semi auto round buckets screen printing machines, capacitor round screen printing machine and small round screen printing machine.
₹ 88000 / Piece Get Latest Price
| Automation Grade | Automatic |
| Country of Origin | Made in India |
| Minimum Order Quantity | 1 Unit |
| Model/Type | RS-150 SD |
| Brand/Make | Ensure |
| Type | Flat Bed Screen |
| Material | SS |
| Max Printing Diameter | 350 mm |
Additional Information:
₹ 230000 / Piece Get Latest Price
| Country of Origin | Made in India |
| Model Name/Number | Round Screen Printing Machine Semi Automatic |
| Voltage | 1 Kt |
| Finish | Polished |
| Brand | SK Ensure Machinery |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Weight | 200 kg |
₹ 90000 / Piece Get Latest Price
| Capacity(Sheet/Hour) | 15 Bucket/hour |
| Country of Origin | Made in India |
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Object To Be Printed | Bucket |
| Usage/Application | Printing on fabric |
| Model Name/Number | EE-MR20 |
| Voltage | 220-250 V |
| Resolution | 2400 |
| Automation Grade | Manual |
| Height | 180 cm |
Additional Information:
₹ 240000 / Piece Get Latest Price
| Capacity(Sheet/Hour) | 1500 impression per hour |
| Country of Origin | Made in India |
| Material | Stainless Steel |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Voltage | 380 V |
| Model/Type | EE-RS20 |
| Air Required | 6 Kg |
₹ 140000 / Piece Get Latest Price
| Application/Usage | Cup/Bottle Printing |
| Color | Single Color |
| Country of Origin | Made in India |
| Usage/Application | For Printing |
| Voltage | 380 V |
| Finish | Polished |
| Model Name/Number | EM-RS150SD |
| Brand | Ensure |
| Automatic Grade | Semi Automatic |
| Frequency | 50-60 Hz |
₹ 80000 / Piece Get Latest Price
| Colors | 1 Color |
| Stations | 1 Station |
| Printing Area | 12x12 inch |
| Application | ROUND OBJECTS |
| Machine Type | Semi Automatic |
| Registration | Micro |
| Country of Origin | Made in India |
| Usage/Application | For Screen Printing |
| Voltage | 380 V |
| Finish | Polished |
| Automation Grade | Automatic |
| Brand | Ensure |
| Frequency | 50 Hz |
| Packaging Type | Box |
Additional Information:
₹ 123000 / Piece Get Latest Price
| Production Capacity | 2500 Prints/Hour |
| Application/Usage | Cup/Bottle Printing |
| Object To Be Printed | Pen |
| Voltage | 220 V |
| Finish | Polished |
| Model Name/Number | EM-RS 100 |
| Automation Grade | Automatic |
| Machine Load | 0.5 Kw |
Additional Information:
₹ 128000 / Piece Get Latest Price
| Application/Usage | Cup/Bottle Printing |
| Country of Origin | Made in India |
| Usage/Application | For Screen Printing |
| Voltage | 380 V |
| Finish | Polished |
| Model Name/Number | EM-RSMP |
| Automation Grade | Automatic |
| Machine Height | 1100 mm |
| Printing Area | 3000 x 1500 mm |
Additional Information:
₹ 164000 / Piece Get Latest Price
| Material | Stainless Steel |
| Usage/Application | Screen Printing |
| Power | 2.5 - 3 kW |
| Automation Grade | Fully Automatic |
| Voltage | 380 V |
| Model/Type | EM-RS150-Deluxe |
| Frequency | 50 Hz |
| Impression Speed | 2000 Per Hours |
₹ 128000 / Piece Get Latest Price
| Capacity(Sheet/Hour) | 1500 Piece Per Hour |
| Country of Origin | Made in India |
| Usage/Application | Industrial |
| Voltage | 380 V |
| Object to be Printed | Wedding Card, Banner, Plastic |
| Color Printing | Yes |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
₹ 123000 / Piece Get Latest Price
| Country of Origin | Made in India |
| Minimum Order Quantity | 1 Unit |
| Automatic Grade | Semi-Automatic |
| Speed | 1500 Pcs. Per Hour |
| Frequency | 50 Hz |
| Air Required | 6 Kg |
| Item Code | EM-ECO |
| Packaging Type | Box |
| Machine Type | Filter Round Screen Printing Machine |
Filter Round Printing Machine - These machines can print any type of Round Object like Automobile Filter, Food Container, Bottles, Paint Buckets, Electrical Capacitor, etc. Offered machine is manufactured using high grade raw material and cutting edge technology.
Features :
₹ 148000 / Piece Get Latest Price
| Production Capacity | 2000 Prints/Hour |
| Country of Origin | Made in India |
| Usage/Application | Industrial |
| Voltage | 380 VC |
| Object to be Printed | Wedding Card, Plastic, Banner |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Machine Type | Semi Auto Round Printing Machine |
| Packaging Type | Box |
Additional Information:
₹ 620000 / Piece Get Latest Price
| Capacity(Sheet/Hour) | 1500 impression per hour |
| Country of Origin | Made in India |
| Usage/Application | Industrial |
| Voltage | 380 V |
| Finish | Color Coated |
| Object to be Printed | Banner, Plastic, Wedding Card |
| Brand | Ensure |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
We are into Manufacturing and Exporting high quality Manual Round Screen Printing Machine that can print any round objects like Plastic Bottles, Paper Cones, Gift Materials, Novelties, etc. Constantly focused on optimally satisfying our clients, our company is offering an exclusive range of Manual Round Printing Machine. These machine can print up to 5” diameter of round objects. By keeping track of the latest developments, we are fabricating these as per variegated needs of our clients. The offered range is purchased at market leading rates.
Features:
Easy to use
Simple operation
Low power consumption
Additional Information:
₹ 122000 / Piece Get Latest Price
| Production Capacity | 3000 Prints/Hour |
| Country of Origin | Made in India |
| Object To Be Printed | Barrel |
| Power | 2.5 kW |
| Brand/Make | Ensure |
| Air Requirement | 6 bar or 2 HP |
| Phase | Three phase or single phase as per customer require. |
| Features | Speed control system |
₹ 123000 / Piece Get Latest Price
| Production Capacity | 2000 Prints/Hour |
| Application/Usage | Cup/Bottle Printing |
| Country of Origin | Made in India |
| Object To Be Printed | Bottles |
| Power | 2.5 - 3 kW |
| Automation Grade | Fully Automatic |
| Voltage | 380 V |
| Phase | Three Phase |
| Frequency | 50 Hz |
Additional Information:
₹ 135000 / Piece Get Latest Price
| Production Capacity | 2000 Prints/Hour |
| Country of Origin | Made in India |
| Usage/Application | For Bucket Printing |
| Voltage | 380 V |
| Finish | Polished |
| Resolution | 2400 |
| Name/Number | EM-RS-20 |
| Automation Grade | Automatic |
| Weight | 200 kg |
| Number Of Stations | Single |
₹ 142000 / Piece Get Latest Price
| Country of Origin | Made in India |
| Material | Stainless Steel |
| Brand/Make | Ensure |
| Max Print Area | 390mm (L) x 140mm (H) |
| Max. Dia. & Height | 125mm x 150mm |
| Total Power Consumption | 2 kilowatts |
| Min. Dia. & Height | 60mm x 40mm |
₹ 90000 / Piece Get Latest Price
| Capacity(Sheet/Hour) | 20 Bucket/hour |
| Country of Origin | Made in India |
| Object To Be Printed | Plastic Buckets, 1 Ltr. to 20 Ltr |
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Power | 15 kW |
| Automation Grade | Manual |
| Brand/Make | Ensure |
| Model/Type | RS-20 |
| Voltage | 240 V |
Additional Information:
₹ 350000 / Piece Get Latest Price
| Country of Origin | Made in India |
| Material | Stainless Steel |
| Stainless Steel | Pen |
| Usage/Application | Industrial |
| Power | 1 Hp, Single Phase |
| Automation Grade | Manual |
| Type | Silk Screen Print |
| Brand/Make | Ensure |
₹ 150000 / Piece Get Latest Price
| Capacity(Sheet/Hour) | 1500 Pc/Hr |
| Country of Origin | Made in India |
| Minimum Order Quantity | 1 Unit |
| Object To Be Printed | Hand Band |
| Voltage | 220 V |
| Model Name/Number | EMRS150 |
| Brand | Ensure |
| Automatic Grade | Semi-Automatic |
| Frequency | 50 Hz |
Additional Information:
₹ 75000 / Piece Get Latest Price
| Capacity(Sheet/Hour) | 1000 Impressions Per Hours |
| Country of Origin | Made in India |
| Usage/Application | For Screen Printing |
| Voltage | 380 V |
| Finish | Polished |
| Resolution | 2400 |
| Model Name/Number | EM-RS-150 |
Additional Information:
₹ 2320000 / Piece Get Latest Price
| Production Capacity | 2000 Prints/Hour |
| Application/Usage | Cup/Bottle Printing |
| Color | Single Color |
| Country of Origin | Made in India |
| Usage/Application | Industrial |
| Voltage | 380 V |
| Finish | Color Coated |
| Model Name/Number | EM-RS20A |
| Object to be Printed | Plastic, Banner, Wedding Card |
| Type | Lenticular Screen, Rotary Bottle Screen, Flat Bed Screen |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
We are into Manufacturing of high quality Round Bucket Screen Printing Machine that can print any round objects like Round Buckets, Plastic Bottles, Paper Cones, Gift Materials, Novelties, etc.As an acclaimed company, we are engaged in providing our valuable clients with a broad array of Round Bucket Screen Printing Machines for 20Ltr. Objects. These machines have simple usage and lets the operator work with confidence. Our products are specifically designed to be used for round objects like buckets. We offer our product in flexible customized options in order to satisfy requirements of our clients.
Features:
Perfect finish
Low maintenance
High functionality
₹ 160000 / Piece Get Latest Price
| Production Capacity | 1000sheets |
| Brand | Ensure |
| Voltage | 380 V |
| Country of Origin | Made in India |
| Dimension | 2700x1400x1300 mm |
| Automation Grade | Automatic |
| Printing Speed | 500-800 m/h |
Additional Information:
₹ 89000 / Piece Get Latest Price
| Usage/Application | Pen Printing |
| Brand | Ensure |
| Country of Origin | Made in India |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Color Printing | Yes |
| Automatic Grade | Semi-Automatic |
| Power Source | Electric |
Additional Information:
₹ 110000 / Piece Get Latest Price
| Color | Multi- Color |
| Country of Origin | Made in India |
| Object To Be Printed | Pen |
| Power | 1 Hp, Single Phase |
| Brand/Make | SK Ensure Machinery Pvt Ltd |
| FLOOD COATER | 20.5" |
| Packaging Type | Box |
₹ 240000 / Piece Get Latest Price
| Country of Origin | Made in India |
| Minimum Order Quantity | 1 Unit |
| Material | Mild Steel |
| Usage/Application | For Pen Printing |
| Model/Type | Fully Automatic Pen Printing Machine |
| Voltage | 380 V |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Weight | 280 Kgs. |
| Power | 230V AC. |
| Warranty | 1 Year |
| Frequency | 50/60 Hz |
Additional Information:
₹ 140000 / Piece Get Latest Price
| Brand | Ensure |
| Capacity | 2000 (square Feet/Hr) |
| Country of Origin | Made in India |
| Min. Dia. & Height | 110mm x 120mm |
| Pneumatic Pressure | 4.5 kg/cm2 |
| Power Consumption 5.75 kW including UV Dryer | 5.75 kW including UV Dryer |
| Max. Dia. & Height | 325mm x 400mm |
| Max Lacquer Area | 360 Degree |
| Color Printing | Yes |
| Automatic Grade | Automatic |
MANSHA KAMAL
S K Ensure Industry
Dabua Pali Road Faridabad, 1st Floor Plot No. 15/5 Gali No.1 Bajri Ind. Area, Ram Singh Road, Bajri, Industrial Area, Yuva Industry
Faridabad - 121001, Haryana, India