We are a leading Manufacturer of biodegradable bags printing machine, non woven bag printing machine and poly bag offset printing machine from Faridabad, India.
₹ 160000 / Piece Get Latest Price
| Type of Machine | Non Woven Bag Printing Machine |
| Machine Type | Semi Automatic |
| Color Printing | Color Printing |
| Max Bag Size | 15x20 |
| Size Inch | 15x20 |
| Warranty | 1 Year |
₹ 130000 / Piece Get Latest Price
| Printing Type | Screen |
| No Of Color | 1 Color |
| Bag Material | Non Woven |
| Max Bag Width | 1000 mm |
| Max Bag Length | 800 mm |
| Max Speed | 40 m/min |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Phase | Single Phase |
| Power Load | 3 kW |
| Usage | W Cut Bag, Box Bag, Loop Handle Bag, D Cut Bag |
₹ 425000 / Piece Get Latest Price
| Printing Type | Offset |
| No Of Color | 2 Color |
| Bag Material | LDPE, BOPP, PP, HDPE |
| Max Web Width | 600 mm |
| Max Print Length | 600 mm |
| Max Speed | 80 m/min |
| Automation Grade | Automatic |
| Phase | Three Phase |
| Power Load | 5 kW |
| Usage | Garbage Bag, Carry Bag |
Non Woven Bag Offset Printing Machine Facilitated by technically advanced process, we are presenting a superior range of Non woven Bag Offset Printing Machine. This printing machine is suitable to print on non-woven d-cut bags, plastic bags & papers. Our printing machine is developed by our professionals using excellent quality of material & latest technology. In addition, we are giving this printing machine on several specifications as per customer’s requirements.
Features:
Other Details:
MANSHA KAMAL
S K Ensure Industry
Dabua Pali Road Faridabad, 1st Floor Plot No. 15/5 Gali No.1 Bajri Ind. Area, Ram Singh Road, Bajri, Industrial Area, Yuva Industry
Faridabad - 121001, Haryana, India